Adet Dönemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Size bu yazımda kadınların ergenlik döneminden menopoz dönemine kadar; gebelik döneminde ve emzirmenin devam ettiği günler dışında  her ay yaşadığı adet döneminden bahsedeceğim. Peki nedir adet kanaması, adet dönemi, adet öncesi sendromu;

Adet Kanaması 

Adet olmak; halk arasında adet, aybaşı, renklenme gibi bir çok ismi olan, kadının ayda bir kez yaşadığı bir olaydır. Döllenmenin olmadığı vakit rahim iç tarafında bulunan ve yapışan tabaka, damarlar aracılığı ile beslenir. Gelişimini tam tamamlayan yumurta hücresi yerini yeni gelecek olan dokuya teslim ederek dökülmeye başlar ve bu süreçte kadın bedeninden dışarı kan atılır.

Adet Dönemi

Bayanların ergenlik dönemlerinden menopoz dönemine kadar geçirdikleri adet kanaması döngüsü olarak bilinen, rahimde üretilen yumurtaların vücuttan atılması dönemidir. Bu vakit dilimi içerisinde gebelik döneminde ve emzirmenin devam ettiği sürenin büyük kısmında geçici olarak duraklar.
Adet döngüsü, son adet tarihinin genelde ilk gününden bir sonraki adet tarihinin ilk gününe kadar geçen zamanı ve bu zaman içinde kadın vücudunda gerçekleşen olayları ifade eder. Adet döngüsünün uzunluğu her genç kızda değişkenlik gösterir. Ortalama süre 28 gündür fakat 26 gün ile 34 gün arası da değişebilir Adet kanama süresi ortalama 3-7 gün sürmektedir. Kanama miktarı adet dönemi süresince değişir. Yoğun günler ve hafif günler vardır. Kan miktarının üçte ikisi ilk günlerde vücudu terk eder. Sonlara doğru ise kanama iyice azalır. Kadınların kanamaları daha fazla olacağından, adet dönemlerinde demir minerali bulunan besinleri tüketmeleri önerilir. İsterseniz adet dönemindeyken bile her tür sporu yapabilirsiniz. Birçok genç kız ve kadının fiziksel egzersizlerin rahatlattığını ve ağrıyı dindirdiğini düşünüyor; hatta bazen rahmin ağrılı kasılmalarını bile rahatlatıyor.

Adet Öncesi Sendromu

Çoğu genç bayanın karşılaştığı sorunlardan biri de adet öncesi sendromdur. Bu sendrom adetten 1-2 hafta önce başlar, göğüs bölgesinde ağrı ve hassaslık, sivilceler de çoğalma ve ruhsal bunalım başlayabilir. Bu dönemde kullanılacak olan ilaçlar, özellikle ağrı kesiciler doktor kontrolünde alınmalıdır.
Adet öncesi vücut su toplamaya, göğüsler hassaslaşmaya başlar. İştah ya kapanır ya da kişide aşırı tatlı yeme isteği ortaya çıkar. Bunların haricinde  depresyon,alınganlık, gerginlik, endişe, uyum güçlüğü gibi duygusal değişiklikler de görülebilir. Hormonların üzerinde etkileri olan bir çok besin ise, adet öncesi sendromunu önler. Örneğin, adet dönemi tarihinden birkaç gün önce tuz azaltılırsa, şişme ve ödemin önüne geçilebilir. Kafeinli içeceklerden uzak durulması huzursuzluk hissini ve göğüslerdeki hassasiyeti azaltır. Stres, fazla alkol tüketimi, beslenmede doymuş yağ oranı fazlalığı, adet öncesi sendromunu hızlandırıcı faktörlerdir. Şeker hastalıklarında da sendrom daha ağır seyreder. Bu dönemi çok hafif geçirmek için karbonhidratlı gıdalardan uzak durmak gerekir. Adet döneminde ve adet öncesi sendromunda kalsiyumun önemi çok büyüktür. Kandaki kalsiyum kas ve sinir iletimini sağlar. Kandaki kalsiyumun genel seviyesi düştüğünde, bundan kas ve sinir sistemi olumsuz yönde etkilenir. Böyle bir durumda ise adet öncesi sendromu daha yoğun yaşanır.

Adet öncesi sendromunu azaltan gıdalar:
B Vitamini : Ciğer, böbrek, yumurtanın sarısı, yapraklı sebzeler.

Kalsiyum : Süt, balık, ay çekirdeği, soya fasulyesi, yer fıstığı, ceviz, somon.

Magnezyum : Badem, ceviz, mısır, fındık, maydanoz, elma, incir, limon, portakal, un.

 

Adet düzensizlikleri, Adet gecikmesi nedenlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Adet sancısından kurtulmanın yollarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir