adet gecikmesi

Adet Düzensizlikleri-Adet Gecikmesi Nedenleri

Belirli dönemlerde yaşanan adet düzensizliklerini ve adet gecikmelerini sizinle paylaşacağım. Peki nasıl olursa Adet düzensiz olur? Adet gecikmesi nedenleri nelerdir?

Adet Düzensizlikleri

Birkaç günlük gecikme normal kabul edilirken, daha uzun gecikmelerde gebelik yoksa, hormon sorunlarının varlığı araştırılmalıdır. Normal adet olan bir kadında döngüler fizyolojik olarak 21-35 gün arasında değişir. Adetlerin 21 günden daha kısa aralıklarla tekrarlamasına sık adet görme denilir, iki adet arasındaki süre 35 günü geçerse buna da seyrek adet görme denilir. Adet sırasında aşırı kanamaların olması, adet olma süresinin uzaması, az kanamalı veya kısa süreli adet olma, ara kanamalar da adet düzensizliklerinin olmasındandır. Bir adet döngüsünün ortalama 35 günden uzun sürmesi durumunda adet gecikmesinden bahsedilir. Yılda bir iki kez adet gecikmesi olabiliyor fakat adet düzensizliği 2-3 ay devam ederse değerlendirilmelidir.
Yeni adet olmaya başlayan genç kızlarda da ilk adet yılındaki kanamaları düzenli aralıklarla gelmeyebilir. Benzer şekilde üreme zamanının sonlarına yaklaşmış olan menopoz öncesi kadınlarda da gecikme ya da erken görme şeklinde düzensizlikler daha sık görülüyor.

Adet Gecikmesi Nedenleri

 

*Gebelik,
*Stres, sıkıntı,üzüntü, depresyon ve benzeri duygusal değişiklikler,
*Hormon problemleri,
*İyi huylu tümörler,
*Kanserler,
*Doğum kontrol hapı gibi hormon haplarının yanlış kullanımı,
*Spiral,
*Mevsim değişiklikleri,
*Enfeksiyon,
*Kan Hastalıkları,
*Guatr hastalıkları,
*Yoğun yapılan spor ve egzersizler,
*Ani kilo artışı ya da kilo kaybı.

 

Adet dönemi hakkında bilmeniz gerekenlere buradan ulaşabilirsiniz.

Adet sancısından kurtulmanın yollarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir