Adet Sancısı Kabusunuz Olmasın…

Adet döneminde en çok sorulan soru adet sancısına ne iyi gelir? Biz kadınların kabusu olan adet sancısı o günümüzü mahvediyor. Bütün günümüzü evde geçirmek zorunda kalıyoruz.  Adet sancıları oluşmasını önlemek mümkün değildir. Fakat ağrının şiddetine göre yapılabilecek birtakım tedavi yöntemleri bulunabilmektedir. Peki nedir bu tedaviler ? Hangi bitki çayları iyi gelir?

 

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

 

 

Orta şiddetli ağrılar için bölgesel ılık havlu, sıcak su torbası uygulanabilir veya sıcak bir duş alınabilir. İyi beslenme, B vitamini zengin yiyecekler tüketme, kuru yemiş tüketerek yağ miktarını artırma gibi yöntemler de ağrıları hafifletecek yöntemlerdendir.

Bunların yanında adet sancısına iyi gelen bitki çaylarımız ve yapılışları da aşağıdaki gibidir;

Zencefil: Zencefil adet sancısı için etkin bir şekilde tarih boyunca medeniyetler tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca adet öncesi sendromuyla ilişkili yorgunlukta mücadele ve düzensiz döngü sorunlarının üstesinden gelir.

Zencefil çayı hazırlayarak limon ya da bal karıştırarak günde 3 bardak içmeniz sorunu büyük ölçüde ortadan kaldırabilir.

Fesleğen: Fesleğen adet sancısı ve krampları azaltmada çok etkili bir başka bitkidir. Adet sancısının ortadan kalkmasını sağlar.

Fesleğeni bir bardak suda kaynatın ve daha sonra bardağın ağzını kapatarak  15-20 dakika demlenmeye bırakın. Günde bir bardak için. Adet sancılarına iyi gelecektir.

Tarçın: Tarçın diyet lifi, kalsiyum, demir ve mangan kaynağıdır.

Sıcak bir bardak suyun içine bir çay kaşığı koyarak iyice karıştırın ve kaynatın. Soğuduktan sonra bir miktar bal karıştırabilirsiniz. Günde 2-3 bardak için. Adet sancılarını iyi gelecektir.

Rezene: Rezene, sırayla kramp, kas ağrıları ve adet sancılarına iyi gelmektedir.

Bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı rezene tohumu koyun ve daha sonra 5 dakika ateşte kaynatın.  Soğuduktan sonra ise bir çay kaşığı bal ekleyin ve günde 2-3 kere tüketin. Rezene çayı adet sancılarını giderecektir.

Maydanoz: Maydanoz düzensiz adet döngülerini düzenlemeye yardımcı olur.

Bir bardak suya bir miktar maydanoz koyun ve daha sonra 5 dakika kaynatın. Soğuduktan sonra tüketin. Adet sancılarının en aza indirmek için günde en az 2 bardak ya da fincan tüketin.

 

Adet dönemi hakkında bilmeniz gerekenlere buradan ulaşabilirsiniz.

Adet düzensizlikleri, Adet gecikmesi nedenlerine buradan ulaşabilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir