apandisit belirtileri nelerdir

Apandisit Nedir, Nerededir, Belirtileri Nelerdir?

Apandisit Nedir?

Apandisit, kalın bağırsakta 6-9 cm uzunluğunda ve 2-3 cm kalınlığında bir doku tüpü olan apendiksin iltihaplanmasıdır. Karnın sağ alt tarafında hemen kalın bağırsağın olduğu bölgede bulunur.

Vücudumuzdaki görevi henüz daha anlaşılamamış, fakat olası bir patlama durumunda hayati tehlikeye sebep olan organımızdır apandisit.

Halk arasında kör bağırsak olarak da bilinen bu bölgenin ağrımasının ardından tedavi edilmediği takdirde ölümcül sonuçlar doğurabilen bu hastalık genellikle 10 ile 30 yaşlar arasında görülüyor. Peki, apandisit nerededir ve belirtileri nasıl anlaşılır?

Apandisit Nerededir?

Apandist, çoğu kişilerin sıkça yerini karıştırdığı önemli fakat insanın ömründe ameliyatla alındığında da yokluğu sorun olmayan bir organdır. Bedenimizde, sağ kasığın biraz üstünde bulunur. Apandist ağrısı çoğu zaman gaz sancısı ve kadınlarda regl, pms dönemi ağrıları ile karıştırılmaktadır. Ayırt edici özelliği apandist ağrısı birkaç gün sürer. En belirgin özelliği de apandist ağrısı ile birlikte kabızlığın ortaya çıkmasıdır. Yani apandistlik sorun var ise büyük tuvalete çıkarmaz, engel olur. Bir başka ayırt edici özellik apandist ağrısında sağ kasık ağrıdığı zaman bu ağrıya göbek çevresi ya da sağ baldırda dahil olur, ağrı zirve yaptığında hastanede olmak en iyisidir. Çünkü apandist patladığında tüm bedeni zehirler ve hızlı bir ölüm görülür.

Apandisit Kimlerde Daha Sık Görülür?

Dünya genelinde insanların %10’unda görülebilen apandisitin, 2-30 yaş aralığında olan kişilerde daha sık görülür. Erkekler, apandisite, kadınlara oranla daha fazla yakalanır. Bu oran 1.5/1′ dir. Fakat çocukluk döneminde, hem kızlarda hem de erkeklerde görülme olasılığı eşittir. En fazla görülen dönem ise, genç yetişkinlik dönemidir.

Apandisit Belirtileri

Apandisit ağrısı; ilk önce göbek deliğinde başlayan daha sonrasında ise karnın çevresine yayılan şiddetli bir ağrıdır. Birkaç saat içinde ağırlaşan apandisit ağrısı apandisin şişmesiyle karnın sağ altı kısmında toplanır. Bastırıldığı, yürümeye ve öksürmeye kalkıldığı vakit ağrı çok  şiddetli hissedilir. Ağrının yanında; karın şişliği ve bulantı da görülebilir.

Karın şişmesi; apandisit patlamasının belkide en büyük belirtisi karında oluşan şişliktir. Apandisit ağrısının hissedilmesinden kısa süre sonra karın şişer ve daha sonra o bölgenin hassasiyeti artar.

Bulantı, kusma; Şiddetli ağrıların sonrasından gelen mide bulantısı ve kusma, apandisit problemlerinde de görülür. Kalın bağırsakta yaşanan bu enfeksiyon; bulantı, kusma, ishal ve iştah kaybı gibi belirtilere yol açabilir.

Ateş; apandisitin enfeksiyona neden olmasına bağlı olarak aktif reaksiyon gösteren vücut, bu duruma ateşle karşılık verir. Ateşin yükselmesi bazı kişilerde, vücutta ürperme ve titremeye  yol açabilir. Enfeksiyonun yükselmesiyle, vücut ateşi artar ve baş ağrısı, terleme daha sonra sersemleme gibi belirtiler ortaya çıkar.

Kabızlık; Apandisitin en belirgin özelliklerinden diğeri ise, apandist ağrısıyla birlikte kabızlığın meydana gelmesidir.

Apandisitin teşhis ve tedavisi için tıklayınız.

One Reply to “Apandisit Nedir, Nerededir, Belirtileri Nelerdir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir