Baş Ağrısının Nedenleri-Baş Ağrısına Sebep Olan Besinler

Herkesin zaman zaman başı ağrır. Bu ağrı bazen çok şiddetli bazen de hafif olur ancak çoğu zaman hayatı zehir eder…

Doğrudan doğruya baş ağrısı tablosuyla ortaya çıkan ve başka bir hastalıkla ilişkisi olmayan baş ağrıları primer baş ağrılarıdır. Bunlar migren, gerilim tipi ve küme baş ağrılarıdır. Sekonder baş ağrıları ise % 10 oranında görülen, nedeni belli bir hastalığa bağlı olarak, beyin damar hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, beyin tümörleri, göz hastalıkları, sinüzit ve  menenjit gibi hastalıkların seyri sırasında ortaya çıkan baş ağrılarıdır.

Baş ağrısı için Nöroloji Bölümünden randevu alabilirsiniz. Peki nedir baş ağrısının nedenleri?

Beyin İçi Oluşumlar 

Beyin içi tümörler birde kanama kaynaklı baş ağrıları çok şiddetlidir. Bu ağrı tablosuna genellikle vücutta uyuşukluk, güç kaybı, konuşma bozukluğu birde görme kaybı gibi belirtiler de eklenir.

Hipertansiyon

Tansiyon yükselmesi sonucunda beynin damar kılıflarına kanın yaptığı basınç, enseden başlayan bir ağrıya yol açar. Tansiyon hastaları bu ağrıyı tanıyor ve hemen tansiyon ilacı alarak rahatlıyorlar.

Boyun Kaynaklı Baş Ağrıları

Genellikle gerginlik sonrasında artan, enseden başlayan aynı zamanda başın her tarafına yayılan ağrılardır. Tedavi edilmezse, boyun düzleşmesi, fıtık, eklem sorunu, kaslarda gerginliğe, boynun arkasından çıkan ve beyni besleyen vertebral arterlerde gerilmeye yol açıyor. Bir boyun MR’ı çekilen hasta muayene olunca teşhis rahatlıkla konur.

Diş ve Çene Sorunları

Dişlerdeki bozukluklar, apseler, çene kemiklerindeki sorunlar da baş ağrısına neden olabilir. Yemek yerken, sakız çiğnerken yani çene kaslarının zorlanması sonrasında da baş ağrısı ortaya çıkabiliyor. Nedeni, yüze doğru giden sinirin bir damar tarafından ezilmesidir.

Baş ağrısına nedenlerinin dışında birde baş ağrısına sebep olan besinlerden de bahsetmek istiyorum;

Baş Ağrısına Sebep Olan Besinler

  • Yer fıstığı: Yapılan araştırmalara göre yer fıstığı bazı insanlarda baş ağrısına neden olabilir.

 

  • Soya sosu: Yemeklerde farklı bir tat arayanlar için vazgeçilmez olan soya sosu içindeki yüksek tuz oranı nedeniyle baş ağrısına hatta ölüme neden olabiliyor.

  • Kurutulmuş et:Kurutulmuş ette bulunan yüksek miktardaki nitrat ve sodyum baş ağrısına neden oluyor.

  • Yıllandırılmış peynirler: Bazı peynirler 30 gün, bazıları da 6 ay bekletilerek yaşlandırılır. Ancak bu peynirlerin fazla miktarda tüketilmesi yüksek tansiyon, alerji ve baş ağrısına yol açabilir.

  • Fast foodlar: MSG maddesi içeren hamburger, pizza, kızarmış tavuk, kızarmış patates diyabet ve obezite riskini arttırır, tansiyonu yükseltir ve baş ağrısına neden olur.

  • Yapay tatlandırıcı: Yapay tatlandırıcılar normal şekere nazaran daha fazla tat verir ve daha az kalorilidir. Ancak şekerden fazla tat vermesini sağlayan sakarin, kanserden baş ağrsına kadar birçok hastalığa neden olur.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir