Bipolar Bozukluk Nedir? Evreleri, Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Kimi zaman intihar etme eğilimi kimi zaman ise aşırı öz güvenli olma durumu gibi uçlarda dolaşan duygu durumlarla farklı dönemlerde ve farklı özelliklerde kendini gösteren kişilik bozukluğu olarak adlandırılır. Halk arasında manik depresif ya da iki uçlu mizaç bozukluğu olarak da bilinir.

Bipolar bozukluğun evreleri nelerdir?

Bipoların birbirine zıt 2 evresi vardır:

1- Bipolar mani ya da hipo-mani;

Aşırı uçlarda neşe veya hırçınlık, çok konuşma, düşüncelerin hızlanması, buna bağlı konuşma hızının artması, abartılı özsaygı, alışılmışın dışında fazla enerji, daha az uyku ihtiyacı, dürtüsellik, alışveriş çılgınlığı, ani seyahatler, aşırı ve bazen rastgele cinsel hayat, yüksek riskli iş yatırımları, hızlı araba kullanma gibi düşüncesizce doyuma ulaşma isteği belirtiler arasında yer alıyor.

2- Bipolar depresyon / majör depresyon;

Belirtiler arasında depresif ruh hali ve düşük öz saygı, düşük enerji seviyesi ve ilgisizlik, üzüntü, yalnızlık, çaresizlik, suçluluk duyguları, konuşma hızının yavaşlaması, yorgunluk ve zayıf koordinasyon, uykusuzluk veya aşırı uyuma, intihar düşünceleri ve arada sırada intihar planları, konsantrasyon güçlüğü, her zaman zevk aldığı olaylara karşı ilgi eksikliği veya haz eksikliği yer alıyor.

Bipolar bozukluğun belirtileri şunlardır:

 • Depresyon, ruhsal durumda değişkenlik, sinirlilik, heyecanlılık veya sevinçli olma
 • Çok hızlı konuşma ve konudan konuya atlama
 • Enerji azlığı veya aşırı enerji
 • İştah ve kilo değişiklikleri
 • Uyku bozuklukları
 • Kişisel bakıma önem vermeme
 • Aile ve arkadaşlardan uzaklaşma veya aşırı sosyalleşme
 • Suçluluk duyguları, umutsuzluk, değersizlik hissi veya kişinin kendisiyle alakalı ya da yetenekleriyle ilgili büyüklük düşünceleri
 • Kayıtsız davranışlar, aşırı para harcama, rastgele cinsel ilişkide bulunma eğilimi
 • Alışılmamış veya tuhaf düşünceler, inanışlar veya deneyimler
 • Kişinin zihninin ölümle meşgul olması, intihar girişimleri.

Bipolar bozukluklar ne sıklıkta görülür?

Her 100 kişiden 1 ila 3’ünde hayatı süresince bir bipolar bozukluk görülür. Salt depresif hastalıkların tersine, bu hastalık kadın ve erkeklerde aynı sıklıkta görülür. Çoğunlukla, bipolar bozukluğu olan kişilerde, örneğin korku, baskı ve bağımlılık hastalıkları, kişilik bozuklukları veya dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (ADHS) gibi başka ruhsal hastalıklar da vardır.

Her insan bipolar hastalıklara yakalanabilir ve benzeri hastalıklar genellikle yetişkinlik döneminin ilk zamanlarında, 18 yaş civarlarında görülür. Ancak hayatın daha ileri ki safhalarında da, yaşanan kriz veya köklü değişiklik durumları böyle bir ruhsal hastalığı tetikleyebilir.

Bipolar bozukluk nasıl oluşur?

Kesin sebebi bugüne kadar tespit edilememiştir. Günümüzde bipolar bozukluğun multifaktöriyel bir hastalık olduğu düşünülmektedir. Bu, birden fazla faktörün çeşitli kombinasyonlar halinde hastalığa nedenFV olabileceği anlamına geliyor. Genlerdeki değişim, beyindeki mediyatör maddeler sistemindeki değişim yada hormonal değişiklikler gibi biyolojik nedenler, bu faktörler arasında yer alır.

Aynı şekilde çevresel faktörler de bir rol oynayabilir; örneğin devamlı stres, bir yakınını erken kaybetme durumları ya da cinsel, duygusal veya bedensel istismar gibi travmatik tecrübeler.

Buna benzer faktörler baz alındığında insanların ruhsal hastalıklara yatkınlıkları farklı oluyor. Örneğin, insanın hayatına sıkıntı verecek bir olayın girmesi, bazı kişilerde bipolar bozukluk gibi bir ruhsal hastalığın tetikleyicisi olabilir.

Bipolar bozukluğun tedavisi nasıl olur?

Bipolar bozukluk, psikoterapi ve ilaçlarla tedavi edilebilen bir hastalıktır. Manik ve depresif ataklar arasında tedaviyle tam düzelme görülür, hasta olağan günlük yaşantısına ve işine devam edebilir. İlaç tedavisi, akut dönem tedavisi ve koruyucu tedavi olarak iki ayrı dönemde yapılabilir. Akut dönemde, hastanın manik ya da depresif belirtilerinin tedavisi amaçlanırken, koruyucu dönemde ise atakların tekrarlamaması amaçlanır.

Bipolar bozuklukta ilk belirtilerin ortaya çıkmasıyla bir ruhsal sağlık profesyoneline başvuru sonrası doğru tanı konulmasının arasında hemen hemen 10 yıl olduğu tahmin ediliyor. Aynı zamanda alkol yada madde sorunu olan bipolar bozukluğu hastaların da tanılarının konması için 15-20 yıl geçebiliyor. Araştırmalara göre ilk görüşmede unipolar depresyon tanısı koyulan kişilerin yüzde 10 ila 25’inin gerçekten bipolar bozukluğu olabildiği, psikiyatrik ortamlarda bu sayının daha da yüksek olduğu biliniyor. Bipolar bozukluğunda yanlış tanı ve uygun olmayan tedaviler, manik atak ve başka sorunlara yol açabiliyor.

Manik veya depresif atak döneminde, belirtilerin çok şiddetli olduğu durumlarda, riskli davranışların, intihar düşüncesinin girişimle sonuçlanmaması ya da saldırgan davranışların yatıştırılması amacıyla hasta hastaneye yatırılır. Bipolar bozukluğu olanların hemen hemen yüzde 90’ı yaşamları boyunca en azından bir kez, üçte ikisi de iki kez veya daha fazla hastaneye yatırılmıştır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir