böbrek taşının belirtileri

Böbrek Taşı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Kimlerde Görülür?

Böbrek Taşı Nedir?

Böbrekler, vücudumuzdaki kanı süzen yani aslında filtre görevi gören organlarımızdır. Bu süzme işlemi esnasında da yararlı maddeler vücuda geri emilir, diğerleri ise, idrarla dışarı atılır. İdrar yoğunluğunun arttığı durumlarda ise normalde idrarla atılan maddeler (mineraller, tuzlar) böbreklerin iç yüzeyinde bulunan ve emilimi sağlayan bölümlerde kristaller tarzında birikir ve böylelikle taş oluşumu başlar.

Taş oluşumunda rol oynayan pek çok faktörün olmasına karşın kesin nedenin tam olarak bilinmiyor . Genetik yatkınlık, taş oluşumundaki en önemli risk faktörüdür. Böbrek taşı hastalığı olan hastaların birinci derece yakınlarında yüzde 10 ila 40 arasında değişen oranlarda taş hastalığı öyküsü vardır. Coğrafi faktörler de taş oluşumunda etkilidir. Taş hastalığı sıcak bölgelerde daha sık görülüyor. Erkek cinsiyette üriner sistemde taş hastalığı daha fazla görülür. Erkeklerde kadınlardan üç kat fazla görülmesine karşın çocuk yaşlarda hastalık her iki cinste de aynı oranda görülür.

Böbrek taşı belirtileri nelerdir?

Taş hepimizin bildiği gibi klasik olarak ağrı ile kendini belli eder. Ağrı çok şiddetlidir ve buna bulantı, kusma, karın ağrısı da eklenebilir. Ağrı şiddeti olarak en şiddetli ağrılar arasında sayılan böbrek ağrısı taşın idrar kanallarında yaptığı tıkanıklığa bağlı oluşur. Kanalda arkasında biriken idrar nedeni ile kanal oldukça gerilir ve ağrı oluşur. Ağrı dışında idrarda kanama da çok görülen şikâyetler arasındadır. Bu gözle görülen kanama olabileceği gibi kişi farkında olmadan da farklı nedenlerle yapılan idrar tahlillerinde de saptanabilir.

Eğer taşın yaptığı tıkanıklık kronik hale gelirse bu durumda böbrek yetmezliğine kadar giden tablolar bile olabilmektedir. Yine idrar yolları enfeksiyonu taş için bir bulgu olarak karşımıza çıkabilmektedir. Taş oynamıyorsa ve kanallarda idrar geçişine izin veriyorsa hiç bir şikayet de oluşturmayabilir.

Teşhisi Kolay Mı?

Hastanın şikayeti ile başlayan fizik muayenesi ve daha sonrasında yapılan laboratuar ve radyolojik tetkikler sonucunda taşın/taşların yeri, büyüklüğü, sertliği, yapmış olduğu diğer değişiklikler görülür ve tedavi sürecine geçilir.

Kimler tehlikede?

Böbrek taşı oluşumunda yiyecek ve içecekler kadar, ailevi taş öyküsü varlığı, aşırı kalsiyum ve D vitamini, fazla kilo, idrar yolu enfeksiyonu, tansiyon, gut gibi metabolizma hastalıkları, iltihabi barsak hastalıkları, tiroid ve paratirodi hastalıkları ile bazı kanser türlerinden olan hastalarda böbrek taşı riski yüksektir.  5 mm ve altındaki büyüklükteki taşlar kendiliğinden düşer. 10 mm altındaki taşların düşme ihtimali vardır. 10 mm üzeri taşlar cerrahi ya da taş kırma ile tedavi edilir. Taşın boyutundan çok, şikayetlerin şiddeti ve böbrek ile idrar kanallarına yaptığı hasar derecesi daha çok önemlidir. Ameliyatlar ise ‘minimal invaziv’ denilen vücutta kesi olmadan endoskopik yöntemle yapılır.

Böbrek taşının oluşmasını engellemenin yolları için tıklayınız.

Böbrek taşı tedavi ve ameliyatı hakkında bilgi almak için tıklayınız.

 

One Reply to “Böbrek Taşı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Kimlerde Görülür?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir