dondurmanın zararları

Dondurmanın Ne Gibi Zararları Vardır?

Günümüzde dondurma hem yaz aylarının hemde kış aylarının vazgeçilmezidir. Hemen hemen herkes tarafından sevilerek tüketilen dondurma uygun olmayan koşullarda üretildiğinde insan sağlığına ciddi zararlar verebilir. Peki nedir dondurmanın zararları?

 

Dondurmanın Zararları

  • Midesi hassas olan kişiler aç karnına dondurma tüketirse sonrasında mide kasılmalarına neden olur. Aynı zamanda da uzmanlar, mide gribine de neden olan dondurmanın çok soğuk tüketilmemesi gerektiğini belirtiyorlar.
  • Büyük parçalar halinde yenilen dondurma soluk borusuna kaçıp nefes almayı engelleyebileceğinden, daha ufak lokmalarla ve yavaş yenilmesi gereken bir yiyecektir.
  • Ayrıca süt tozu ile üretilen dondurma, süt ile imal edilmiş dondurmadan sekiz kat daha fazla yağ içerdiğinden, ciltte ve karaciğerde ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.
  •  Dondurma süt ile üretilen bir yiyecek olduğundan, kolay mikrop üretebilir. Böylece daha sağlıklı koşullarda üretilmeyen ve muhafaza edilmeyen dondurma zehirlenme gibi durumlara sebep olabilir.
  • Özellikle kafe, restoran gibi alanlarda satılan dondurmalar, müşterilere sunulmadan önce su dolu bir kase içerisindeki kaşıkla kesilerek hazırlanır. Bu kase içindeki su sıklıkla değiştirilmediği takdirde, içerisinde mikrop üretme ihtimali vardır.
  • Dondurmanın içerisinde bulunan şeker oranına ve bu şekerin neyden üretildiğine dikkat edilmelidir. Aksi durmunda şeker pancarı dışında doğal olmayan tatlandırıcılar, insan sağlığını olumsuz etkiler.

Dondurmanın faydaları nelerdir, Dondurma tüketirken nelere dikkat edilmelidir… buradan ulaşabilirsiniz.

One Reply to “Dondurmanın Ne Gibi Zararları Vardır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir