Fibromiyalji nedir

Fibromiyalji Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Fibromiyalji Nedir?

 

Fibromiyalji, geceleri yeterince uyuduğunuz halde sabah kalktığınızda kendinizi hiç uyumamış gibi hissettiren yumuşak doku romatizmasıdır. Genellikle yaşam şeklinin değiştirilmesi ile tedavi edilebilen Fibromiyalji, stres devreye girdiği an yeniden tekrarlayabiliyor.

Fibromiyalji hastalarının belirlenmesi için romatoloji uzmanına, tedavi içinse fizik tedavi ünitelerine başvurmalı. Ancak karışık bir hastalık olduğu için tedavisinde birçok branştan destek alınabilir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman hekiminin başkanlığında psikolog, iş ve uğraşı terapisti ve ek olarak fizyoterapistten yardım alınır.

Neden Olur?

Fibromiyalji’nin nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Stres, kaygı, depresyon, alınamayan uyku ve bazı romatizmal ve hormonal hastalıklarla ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Özellikle sürekli ofis ortamında bulunan ve yoğun baskı ve stres altında çalışanlar bu hastalığa tutulmaktadır. Önemli olarak kadınlarda ve de genç erişkinlerde çok daha fazla görüldüğü gözlemlenmektedir. Kadınlarda fibromiyalji hastalığı özellikle menopoz döneminde artış göstermektedir.

Fibromiyaljinin en fazla kadınlarda görülmesinin nedenleri arasında hormonal değişimlerin daha fazla yaşanması olarak görülmektedir. Adet dönemlerinde ve menopoz dönemlerinde hormonal değişimler yaşayan kadınlarda bu durumlar stres, kaygı gibi durumlara neden olabilmektedir. Bu durumlar hastalığın yaşanmasına uygun zemin ortaya çıkarmaktadır.

Belirtileri Nelerdir?

 

3 aydan uzun süren yaygın vücut ağrısı vardır. Ağrı ana belirtidir. Kaslarda ve eklemlerde hissedilebilen ağrılar günden güne, haftadan haftaya değişebilir. Ağrının yeri vücudun çeşitli yerlerinde dolaşma eğilimi gösterse de en sık boyun, bel, kollar, göğüs, kalça ve bacaklarda hissedilir.

  • Ağrı özellikle kötü uyku düzeni, soğuk ve nemli havalar ve psikolojik stresle, mekanik yüklenmelerle artabilir,
  • Boyun, omuz, diz, dirsek ya da kalçalarda, uylukta duyarlılık olabilir,
  • Dinlendirmeyen uyku çok sık görülür
  • Sabahları ve günün ilerleyen saatlerinde yorgunluk,
  • Gerilim veya migren tipi baş ağrısı olabileceği gibi, başta sersemlik hissi olabilir,
  • Konsantrasyon güçlüğü,
  • Eller, kollar, ayaklar, bacaklar ya da yüzde hissizlik veya karıncalanma hissedilebilir,
  • Karın ağrısı, şişlik, kabızlık, ishal gibi mideyle bağırsak sistemiyle ilgili şikayetler olabilir,
  • Adet öncesi gerginlik, ağrılı adet dönemleri,
  • İdrara sık çıkma.

Fibromiyalji hastalığından kurtulmanın yollarını öğrenmek için tıklayın.

 

 

2 Replies to “Fibromiyalji Nedir? Belirtileri Nelerdir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir