Hamilelik Belirtileri Nelerdir? İşte İlk Hamilelik Belirtileri

Gebelik testleri ve ultrasonlar hamile olunup olunmadığını belirlemenin tek yoludur ama bunlardan önce bedeninin sana hamile olduğuna dair işaretler verip vermediğini kontrol edebilirsin. Hamilelik belirtileri, adet gecikmesinden çok daha fazlasıdır. Peki nedir hamilelik belirtileri?

 •  Hassas Göğüsler ve Göğüs Uçları

Hamile kaldığın durumda hormone seviyelerinde değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklikler sebebiyle göğüslerde acı ve şişkinlik oluşur. Hani regl dönemi başlamadan önce göğüslerde ağrı gibi bir hassasiyet olur ya, bu ağrı da adet öncesini andırır, ama ondan daha şiddetlidir.

Ağrıyan, sızlayan, dolgun, şişkin, hassas hatta dokunulduğunda acıyan göğüsler, birçok kadın için spermle yumurtanın buluşmasından itibaren hissedilen, en erken gebelik belirtileri arasındadır. Bu hassasiyet döllenmeden hemen birkaç gün sonra başlayabilir.

 • Meme Başlarının Koyulaşması

Göğüslerdeki değişiklikler şişkinlik ve hassaslaşma ile sınırlı değil! Bu yüzden “hamile olduğumu nasıl anlarım” diye düşündüğün zaman, göğüslerini inceleyerek işe başlaman mantıklıdır. Çünkü göğüslerinde sadece ağrı hissetmekle kalmaz, göğüs uçlarının etrafındaki alanın genişlediğini aynı zamanda koyulaştığını da fark edebilirsin.

Meme başlarını çevreleyen dairesel bölgelerin döllenmeyi izleyen birkaç hafta içinde genişlemesi normal olarak karşılanmaktadır. Cildinde oluşan bu ve bunun gibi renk değişimlerinin sorumlusu, şimdiden coşan hormonlarındır.

Aynı zamanda meme başlarının etrafında (sivilce gibi görünen ancak sivilce olmayan) minik kabarcıklar da büyüyebilir. Daha önce dikkat çekmeyen bu kabarcıklar, hamileliğin sırasında artar ve belirginleşir. Sanki soğuktan tüylerin diken diken olmuş gibi görünür. Ama aslında bu kabarcıkların işlevi, meme başlarını ve çevresini rahatlatmak için yağ üretmektir.

Vücudunun değişen hormon dengesine aynı zamanda hamileliğe alışması birkaç hafta kadar sürebilir, sonrasında muhtemelen kendini daha rahat hissedersin. Bu arada, göğüslerinde ortaya çıkan bu değişimlerin tek sebebinin hamilelik olduğunu söyleyemeyiz. Hamilelikle ilgisi olmayan hormonal değişiklikler, doğum kontrol hapı kullanmaya başlaman veya kullandıklarını değiştirmen bu değişime sebep olabilir, aklında bulunsun.

 • Sık Sık İdrara Çıkma

Hamileliğin oldukça erken belirtileri arasında sayabileceğimiz bir diğer işaret ise genellikle döllenmeden 1 ila 3 hafta sonra ortaya çıkan, sık sık idrara çıkma ihtiyacıdır. Son günlerde en çok zaman geçirdiğin yer klozet ise çanlar senin için çalıyor olabilir. Geceleri normalde alışık olmadığın bir şekilde uyanıp tuvalete gidiyorsan, bunun erken gebelik belirtilerinden biri olduğunu söylemeden geçmeyelim.

 • Hafif Kanama

Bazı kadınlar embriyo rahme yerleşirken hafif bir vajinal kanama yaşayabilirler. Bu kanama genellikle döllenmeden 5-10 gün sonra, muhtemelen de adet görmeyi beklediğin tarihten daha önce olur. Dolayısıyla hamileliğin ilk hafta belirtileri arasında sayılabilir. Döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi sonucunda oluşur. Bu durum genellikle regl dönemine denk düştüğü için, adet kanamasıyla karıştırılabilir. Ancak bu kanama, adet kanaması gibi kırmızı değil, açık ila orta koyulukta değişen bir pembedir.

 • Koku Hassasiyeti

Hamile kalmış kadınların ilk hissettikleri değişimlerden birisi de koku alma hassasiyetidir. Önceden rahatsız olmadığın bir koku, midenin bulanmasına neden olabilir. Bu yüzden hamile olduğunu nasıl anlarsın sorusunun cevabı için, aşağıdaki sorulara cevap vermeni istiyoruz.

 1. Koku alma duyun keskinleşti mi?
 2. Çevrendeki kokulara karşı her zamankinden daha duyarlı bir hale geldin mi?
 3. Kimsenin hissetmediği kokuların sende abartılı tepkilere yol açtığı zamanlar oldu mu?

Cevapların arasında evet varsa bu da gebeliğin belirtileri diyebiliriz.

 • Halsizlik ve Uyku İsteği

Parmaklarını oynatmaya bile halin mi yok? Kendini bıraksan yerlerde sürünecek kadar bitkin mi hissediyorsun? Kimle konuşsan “paçavra gibiyim halim yok” mu diyorsun? Daha önce hiç uyumadığın kadar uyuyor musun?

Evet, yukarıdaki sorular bugünlerde yaşadıklarını tarif ediyorsa,bu da gebelik belirtileri arasında. Tüm hamile kadınların yaşadığı bu gebelik belirtileri, bedeninin hamileliğe uyum sağlamak için yaşadığı değişimler sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Ancak hamileliğinin 3 ila 6 ay arasındaki 2. trimester döneminde etkisini azaltır. Hamileliğinin son dönemlerinde de, bu yorgunluk hali yeniden ortaya çıkabilir. Onu da o zaman düşünürsün.

 • Bulantı ve Kusma

Çoğu kadın mide bulantısı ve kusmayı hamileliğin ilk belirtileri olarak yaşamaktadır. Bulantı ve kusma döllenmeden sonra oldukça erken bir dönemde ortaya çıkabiliyorken, bazı kadınlarda döllenmeyi takip eden günlerde, bazı kadınlarda da bu belirti 6. hafta civarı yaşanmaya başlar.

Hormon seviyesindeki değişiklikler sebebiyle ortaya çıkan bu durum, sabah bulantıları olarak biliniyor olsa da, günün herhangi bir saatinde yaşanabilir.

 • Karında Şişkinlik

Şişkinlik hissi hamileliğin çok erken dönemlerinden itibaren başlayabilir. Kendini pompayla şişirilmiş gibi hissediyorsan, bunun şimdiden değişen hormonlarınla ilgili olduğunu düşünmelisin. Yani, karında şişkinlik hamilelik belirtisi mi? Cevabımız evet, ancak bu şişkinlik hissini adet öncesi şişkinlik ve ödemden ayırt etmek zordur. O yüzden heveslenmeden önce, biraz beklemeni tavsiye ederiz.

 • Vücut Sıcaklığının Yükselmesi

Normal şartlar altında düzenli vücut sıcaklığı eğrini biliyorsan, normalden 1 derece yükselmesini de bir belirti olarak kabul edebilirsin. Bu durumda eğer vücut sıcaklığını düzenli bir şekilde takip edersen, hamile kaldığın zamandan itibaren vücut sıcaklığının 1 derece yüksek olduğunu ve hamilelik dönemi boyunca yüksek kaldığını görebilirsin. Bu yüksek sıcaklık hamileliğin ilk dönem belirtileri nelerdir sorusu için, bedeninin sana verdiği erken dönem sinyallerden bir tanesidir.

 • Adet Kanamasının Gecikmesi

Evet, en net belirti diyebileceğimiz maddeyi sona sakladık! Hepimizin de bildiği gibi, adet döneminin gecikmesi bir kadının hamilelikten şüphelenmeye başlamasının ilk nedenidir. Özellikle, normalde adet dönemleri düzenli olan bir kadın, adet kanamasının beklenen tarihte başlamadığını fark ettiğinde, bunun bir gebelik testi almak için en kuvvetli gerekçe olduğunu düşünür. Senin de regl dönemin geciktiyse, hamile kalma ihtimalini düşünmelisin.

Sorunsuz hamilelik yaşamak için bazı ipuçlarını buradan öğrenebilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir