hamilelik döneminde su çiçeği nasıl bulaşır

Hamilelik Döneminde Su Çiçeği

Günümüzde çocukluk dönemi hastalığı olarak bilinen su çiçeği, erişkinlerde ve hatta hamilelik döneminde de görülebiliyor. Hamilelik döneminde oldukça ağır geçirilen su çiçeği hastalığı binde   5-7 civarında görülebiliyor.

Hamilelikte Su Çiçeği

Hamilelik döneminde bağışıklık sistemi daha zayıf olur ve bulaşıcı hastalıklara karşı vücut daha duyarlıdır. Bu nedenle de bebeğin gelişimi ve sağlığını korumak için gerekli aşıları olmak önemlidir.

Hamileliğiniz boyunca dengeli beslenmenizle birlikte sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemeniz oldukça önemlidir. Ancak hastalık ve enfeksiyonlara karşı kendinizi korumanız için bunlar yeterli olmayabiliyor. Dikkat edilmesi gereken en tehlikeli viral enfeksiyonlardan biri su çiçeği hastalığıdır. Hamilelikte su çiçeği hastalığının anne ve bebek sağlığı için ne gibi tehlikeler oluşturduğunu makalemizin devamında inceleyebilirsiniz.

Hamileyken, vücudunuz birçok enfeksiyona karşı savunmasız durumdadır. Çünkü fizyolojik sisteminizin yüzde 50’sinden daha fazlası kan üretmek için çalışır. Bu nedenle, bağışıklık sistemi zayıflama eğilimindedir.

Hamilelikte Su Çiçeği Nasıl Bulaşır?

Hamilelik dönemi pek çok değerin hassas olarak seyrettiği bir dönemdir ve bu dönem içerisinde çeşitli enfeksiyonları kapma riski çok daha yüksektir. Bu nedenle hamile bayanların bu rahatsızlığı taşıyan hastalarla aynı ortamda bulunması ve temas etmesi bile hastalığın kolayca bulaşmasına neden olmaktadır. Ayrıca su çiçeği hastalığı çok bulaşıcı bir hastalıktır ve kapalı bir ortamda bu hastalığı taşıyan birinin hapşırması bile hastalığın yayılma nedenleri arasında yer alır.

Hamilelikte Su Çiçeğinin Belirtileri Nelerdir?

 • Vücut üzerinde kırmızımsı döküntü görülebilir.
 • Küçük kırmızımsı leke veya sivilce benzeri kabarcıklar tüm vücuda yayılmaya başlayabilir.
 • Ateş, baş ağrısı ve titreme olabilir.

Hamilelikte Su Çiçeğinin Bebek Üzerindeki Etkileri

Anne hastalandığında çocuğun zarar görme riski vardır ancak bu bebeğin en fazla duyarlı olduğu ilk 6 ayda bile zayıf bir olasılıktır. Araştırmalar anne adayı hastalansa da bebekte su çiçeğine bağlı doğumsal kusurların görülme olasılığının % 2 olduğunu gösterir. Eğer olay hamileliğin ikinci yarısında ortaya çıkarsa bebeğin bu noktada zarar görmesi durumu çok nadirdir.

Gebelik su çiçeği nedeniyle anne karnındaki bebekte ortaya çıkabilecek olası doğum kusurları:

 • Bebeğin vücudunda lekeler
 • Görme bozukluğu
 • Anormal büyüme
 • Mikrosefali (bebeğin kafasının küçük olması)
 • Zihinsel sağlık sorunları
 • Kas ve kemiklerle ilgili sorunlar
 • Körlük
 • Ellerde ve/veya ayaklarda felç veya oluşum kusurları
 • Sara hastalığı

Hamilelikte Su Çiçeği Hastalığının Tedavisi

Antiviral tedavisi bazı durumlarda uygulanabilinir. Gebelikte asiklovir alan hastalarda teratojenik etkinin görülmediği bilinmektedir. Ağır vakalarda asiklovir tedavisi damardan verilmektedir. Komplike olmayan vakalarda ise ağızdan asiklovir tedavisi uygulanmaktadır.

Anne adayının su çiçeği enfeksiyonu ile karşılaşma durumunda ilk yapılacak işlem annenin bu enfeksiyonu geçirip geçirmediğinin tespitidir. Eğer kan incelemesi sonucu pozitif ise hamilelikte risk oldukça düşük olmaktadır. Eğer sonuç negatif ise ilk 96 saatte anne adayına immunoprofilaksi verilmelidir. İmmunoprofilaksi’de varisella zoster immunglobulin (VZIG) uygulanmaktadır.

NOT: Doktorunuza danışmadan hiçbir ilacı kullanmayın.

NOT: Su çiçeği aşısı olduktan sonra 3 ay gebe kalınmaması önerilir. Su çiçeği aşısı canlı ancak etkisi azaltılmış virüsler kullanılarak hazırlanan bir aşıdır. Bu nedenle bazı bireylerde hafif bir enfeksiyon ve döküntüye sebep olabilir. Döküntü varlığı durumunda bulaşıcılık olabileceği akılda tutulmalıdır.

Su çiçeği hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

One Reply to “Hamilelik Döneminde Su Çiçeği”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir