güneşlenmenin zararları

Güneş Işığının Cildimize Olan Etkileri?

Hepimiz güneş olmadan yaşamın devam etmesinin zor olduğunu ve güneş görmeyen vücutlarda çeşitli hastalıkların ortaya çıktığını biliyoruz. Bunun yanında da çok uzun süre güneşte kalındığında derimizin zarar gördüğünü (en azından yanık yarası olduğunu) da biliyoruz. Belli bir süre güneşte kalan derinin rengi koyulaşır. Beyaz ırkta güneşte esmerleşmiş tenler hemen fark edilir. Çok eski zamanlarda güneşte esmerleşmiş tenler genel olarak açıkta çalışan işçilerde gözlenirdi. Kırsal kesim insanını temsil ettiği için makbul sayılmayan bir durumdu. Buna karşılık aristokrat kadınlar açık renk tenleri ile farklarını hissettirmeye çalışırlardı.

Güneş Işığının Zararları

  • Güneş cildi her şeyden daha fazla yaşlandırır. Cildi kollajen ve elastin denen proteinleri içerir ve bunlar güneş ışınlarıyla zarar görür. Güneş altında sadece 2-3 dakika bile kalsanız bu olumsuz etki kendisini hissettirmeye başlar.
  • Bir kere zarar gördükten sonra cildimiz yumuşaklığını yitirir, incelir, gevşer ve kırışır.
  • Yüz ve boyun zararlı güneş ışınlarından en çok etkilenen yerlerdir.
  • Cilt kanseri olma riskini arttırır. Cildi güneşe ne kadar maruz bırakırsak kendimizi o kadar riske atarız. Açık tenimiz varsa, yanığa maruz kaldıysak ya da güneşte çok fazla vakit harcadıysak bu risk büyür.
  • Güneş yanığı ve şiddetli acı ise, derinin üst katmanı UV ışınlarıyla zarar gördüğünde oluşur, damarların şişmesi ve sıvı salgılamasına yol açan kimyasalların serbest bırakılmasına neden olur.

Güneşlenmenin faydalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Güneş kremi seçmek ve kullanmak hakkındaki bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

2 Replies to “Güneş Işığının Cildimize Olan Etkileri?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir