Kabızlık Ne Zaman Tehlikeli Hale Gelir?

Bilindiği üzere kabızlık, sağlıksız bir durumdur ve önüne geçebilmek için kesinlikle elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. Vücudunuzun içeride ürettiği tüm atıklardan kendi kendine kurtulabilme yetisine sahip olmadığını aklınızda bulundurmalısınız; ve bu atıklar zamanla sizi hasta edebilirler. Bağırsaklarınız, zamanla acıyabilir, toksinlerle dolabilir. Bu da zamanla, yediğiniz besinlerdeki faydalı içerikleri düzgün şekilde emmesini engelleyebilir. Bu da tehlikeli bir durumdur.

 

Ayda bir veya iki defa kabızlık hissetmek normal olarak kabul edilir. Ancak, kronik kabızlık problemi yaşıyorsanız, aşağıdaki belirtilere karşı çok dikkatli olmalısınız. Çünkü, bu belirtiler, çok daha ciddi bir rahatsızlığa işaret ediyor olabilirler ve acilen bir doktoru görmeniz gerekiyor olabilir.

  • Oldukça acı veren karın krampları yaşıyorsunuzdur ve tuvalete gittiğinizde, aşırı bir rahatsızlık, hatta belki de kusmanıza sebep olacak şekilde bir rahatsızlık duyuyorsunuzdur.
  • İlaç kullanmadığınız takdirde, tuvalete çıkamadığınız gün sayısı yedi güne kadar uzuyordur.
  • Dışkınızda kan görüyorsanız, acilen bir doktoru görmelisiniz.
  • Ayrıca, ishal ile kabızlık arasında gidip geliyor olmak da tehlikelidir.
  • Dışkınızın şekline dikkat edin. Eğer çok ince ise, bu konuda doktorunuzu mutlaka bilgilendirin. Çünkü ince olması sağlıklı değildir.
  • Aniden kilo kaybediyor olmadığınızdan emin olun. Bu durum, vücudunuzda olup biten bir şeylerin doğrudan habercisi olabilir. Örneğin, vücudunuzdaki besleyicileri aniden kaybediyor olabilirsiniz.
  • Kabızlığın bir diğer riski de, hemoroid riskidir. Eğer tuvalete gitmek konusunda kendinizi çok zorlamak durumunda kalıyorsanız, bu durumun sonucu olarak bağırsaklarınıza zarar vermiş olursunuz.

Kabızlık nedir, Kabızlığın nedenleri nelerdir… buradan ulaşabilirsiniz.

Kabızlıktan kurtulmanın yollarına buradan ulaşabilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir