katarakt tanı

Katarakt Nedir? Katarakt Nasıl oluşur?

Halk dilinde perde veya ak su da denilen katarakt göz merceğinde oluşan bulanık yada kesif bölgelerdir. Göz merceği irisin ve göz bebeğinin arkasındadır. Görevi, gözün arka bölümünün iç yüzünü kaplayan ve ışığa olduk.a duyarlı olan retina üzerinde görüntü oluşumunu sağlamaktır.

Katarakt, göz merceğinin saydamlığını kaybetmesi ve buna bağlı olarak da görmenin azalması ile sonuçlana göz rahatsızlığıdır. % 90 yaşa bağlı (senil katarakt) ortaya çıkar. Daha az görülmekle beraber travma, bazı sistemik hastalıklar, üveit gibi göz rahatsızlıkları , steroid gibi bazı ilaçların kullanımına bağlı olarak ikincil katarakt gözlenebilmektedir.

Doğumsal olarak bebeklerde de konjenital katarakt görülebilir. Yaşlılığa bağlı olan senil katarakt gelişimi genellikle asimetrik de olsa her iki gözde başlar. Puslu görme, renk kalitesinin bozulması ya da giderek görme keskinliğinin azalması, katarakt belirtileridir. Düzenli göz kontrolüyle katarakt başlangıcı saptanabilir ve müdahale zamanı belirlenir. Bu nedenle özellikle 40 yaş üzerinde olanlar için düzenli göz kontrolü gereklidir.

Konjenital (Doğumsal ) Katarakt Nedir?

Konjenital katarakt, doğumdan sonra görülen lensin tek ya da çift taraflı olarak saydamlığını kaybetmesi ve opaklaşmasıdır. Doğuştan olan kataraktlar, annenin gebelik sırasında geçirdiği enfeksiyonlara, kullanılan ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi hiçbir nedene bağlı olmadan da meydana gelebilmektedir.

Bir göz bebeğinin diğerinden farklı renkte  olması veya gözde kayma ( şaşılık ) konjenital kataraktın belirtisi olabilir. Bebeklerde bu belirtiler görülürse hiç zaman kaybetmeden göz uzmanına müracaat edilmelidir. Doğumsal katarakt, görmeyi engelliyor ve asıl tek taraflı ise teşhis edilir edilmez ameliyat edilmelidir. Ameliyat zamanı konusunda göz uzmanı detaylı muayeneden sonra asıl karar verir. Konjenital kataraktlı gözde olabilecek en önemli sorun göz tembelliği ( ambliyopi ) dir. Göz tembelliğini yenebilmek adına ameliyat, göz doktorunun önerisi doğrultusunda mümkün olan en erken zamanda yapılmalıdır.

Doğumsal katarakt tedavisi FAKO yöntemiyle yapılmakla beraber yaşı uygunsa göz içine katlanabilir mercek yerleştirilmektedir. Doğumsal kataraktın tedavisinde en önemli bölüm ise ameliyattan sonra yapılacak olan göz tembelliği ile mücadele bölümüdür. Bu bölümde aile hekim işbirliği çok önemlidir. Eğer bu işbirliği yapılamaz ise erken yapılan ameliyatın hiçbir faydası olmaz.

Doğumsal katarakt ameliyatı sonrası çocuk, yapılan ameliyatta mercek konulup konulmamasına bağlı olarak gözlük ve kontakt lens kullanabilir.

Katarakt Oluşumunu Hızlandıran Hastalık ve Etkenler
Özellikle troidle diyabet hastalarında katarakt gelişimi daha çabuktur. C vitamini eksikliği, güneşin ultraviole ışınlarına maruz kalma etkenler katarakt gelişimini hızlandırır.

Katarakt’ta erken tedavi önemli midir?
Katarakt belli bir evreye ulaştığında ve hastanın görmesini çok rahatsız edici düzeyde engellediği zaman ameliyat edilmelidir. Bazen şeker hastaları benzeri göz dibinin net olarak izlenmesi gerektiği durumlarda, bazen de göz tansiyonu ile birlikte Katarakt’ın olduğu durumlarda ameliyata daha erken evrelerde karar verilebilir.

Çok beklemiş olan ya da geç kalmış katarakt olgularında kataraktlı lens çok sertleşir ve operasyon biraz daha uzun sürebilir. Katarakt çok ilerlediği zaman ise gözde kalıcı hasar meydana gelme ihtimali vardır ki bunlar arasında glokom, lensin göz içine düşmesi ya da yer değiştirmesi, üveit gibi hastalıklar yer almaktadır. Bu durumda hastanın yakınması olmasa da ameliyat şarttır. Artık bu dönemde katarakt ameliyatı uygulanmasında görme artışıyla beraber esas hedef, gözün fazla kalıcı zarar görmesini engellemektir.

Tanı, tedavi ve merak erilen sorulara buradan ulaşabilirsiniz.

One Reply to “Katarakt Nedir? Katarakt Nasıl oluşur?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir