Kedi – Köpek Isırmalarında Ne Yapılır? Kedi – Köpek Isırmalarında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Günlük yaşantımızda kedi ya da köpek ısırmalarına hemen hemen hepimiz denk gelmişizdir. Peki kedi – köpek ısırmalarında ne yapmamız gerekiyor? Kedi – köpek ısırmalarında ilk yardım nasıl yapılır?

Kedi – Köpek Isırmalarında Ne Yapılır?

Kedi veya köpek tarafından ısırılan bölge hemen su ve sabun yardımı ile en az 5 dakika boyunca yıkanıp temizlenmelidir. Yıkanıp temizlenen bölge daha sonra hemen temiz bir bez yardımı ile sarılıp kapatılmalıdır. Eğer ısırılan bölgede kanama var ise yaraya temiz bir bez yardımıyla basın uygulanarak kanama durdurulmalıdır.

Bu gibi durumlarda her zaman kuduz ve tetanoz aşısına dikkat etmek gerekir. Bunun nedeni; hayvanlar genelde hijyenik ortamlarda yaşamazlar ve bu yüzden ağızlarında çok fazla miktarda mikropları da barındırırlar.

Hayvan ısırıklarında en önemli ve en tehlikeli durum kuduz bulaşma riskidir. Bu yüzden ne olursa olsun ısırılan kişinin hemen bir sağlık kuruluşuna gitmesi ve tıbbi yardım alması gerekir. Enfeksiyon Hastalıkları (İntaniye) bölümüne gidebilirsiniz. Bildiğiniz üzere kuduz virüsü hayvanın tükürüğünde bulunmakta ve ısırıkla başka bir kişiye geçmektedir. Özellikle hayvanların ansızın beklenmedik saldırılarında bu risk çok daha fazladır.

Ev hayvanlarında ise kuduz riski çok daha azdır.

Bu hayvanlar virüsü önce hayvana bulaştırırlar sonrada hayvan size bulaştırabilir ve siz bunun farkında dahi olmayabilirsiniz. Bu yüzden ısıran hayvan muhakkak bir veteriner tarafından değerlendirilmelidir ve aşısı yok ise gözlem altında tutulmalıdır.

Kedi – Köpek Isırmalarında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Hafif yaralanmalarda;

  • Yara 5 dk. süreyle sabun ve soğuk suyla yıkanır.
  • Yaranın üzeri temiz bir bezle kapatılır.

Ciddi yaralanma ve kanama varsa;

  • Yaraya temiz bir bezle basınç uygulanarak kanama durdurulur.
  • Derhal tıbbi yardım sağlanır ( 112 ).
  • Hasta kuduz ve/veya tetanoz aşısı için uyarılmalıdır.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir