Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kıl dönmesi gerçekleşmesi halinde kişiye oldukça rahatsızlık veren bir durumdur. Günlük hayatı da olumsuz etkilemektedir. İşte kıl dönmesi hakkında bilmeniz gerekenler…

Kıl Dönmesi Nedir?

Kıl dönmesi tıbbi adıyla Pilonidal Sinüs latince adıyla kuş yuvası, derinin altında kılların toplandığı ve infekte olabildiği bir hastalıktır. Çoğunlukla kuyruk sokumundaki deri altında pit denilen çukurlar, sinüsler içinde kılların vakum etkisi ile vida benzeri deri altında toplanması ile oluşmaktadır. Başlangıçta şikayet vermezken infeksiyon eklenmesi ile kendini kanlı, irinli akıntı ile gösterebiliyor. Sıklıkla bu sebeple sık yapılan hata bu hastalığı antibiyotik ya da antibiyotikli krem ile tedavi etmek. Unutulmaması gerek kıl dönmesi tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Kıl Dönmesi Neden Olur?

Kıl dönmesinin neden olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte çeşitli nedenlerden söz edilebilir. Baştan, sırttan dökülen saçların, kılların kuyruk sokumundaki iki kaba et arasında, kıllı aynı zamanda terli oluğa takılıp sürtünmelerle oluğun en dibindeki ter bezi deliklerinden vida gibi dönerek deri altı yağ dokusu içine hissettirmeden girmesi, labirentler açması, peşinden labirentlere giren bakterilerin de katkısı ile etrafı iltihaplandırması; cerahatlı veya kanlı, pis kokulu akıntılar ve apseler oluşturmasıdır.

Nedeni ne olursa olsun, kıllar deri altında toplandığında, biriktiğinde burayı tahriş edip ve iltihaba neden oluyor. Alevlenen deri hızla enfekte olmakta. Kıl Dönmesi yani tıbbi adıyla Pilonidal sinüs vücuttaki batık tüylerin deri altında büyümesi ile oluşuyor. Deri üzerine uygulanan basınç, sürtünme, hijyen eksikliği deri altında büyüyen kılların apse yapmasına neden olarak kıl dönmesini meydana getirmektedir. Yani kıl dönmesinin temel kaynağı vücudumuzdaki tüylerdir.

Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

Kıl dönmesi infekte olduğunda ağrıya ve şişmeye sebep oluyor, sonucunda da içi irin dolu bir apse meydana geliyor. Birkaç gün içinde ve oldukça hızlı bir şekilde büyümeye neden olan bu durum kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemekte, oturmakta ve yürümekte zorluklar yaşamasına neden olmaktadır.

Kıl dönmesinin genel belirtileri şunlardır:

 • Özellikle kuyruk sokumu bölgesinde deri altında büyümüş olan kılların giriş deliklerinin oluşması,
 • Deri dokusunda oluşan saçlı ve sivilce gibi şişliğin büyümeye başlaması,
 • Şişen dokunun zaman içinde kırmızı ya da sarı rengi alması,
 • Deri dokusunda oluşan şiş bölgeye dokunduğunuzda hissedilen yanma şeklinde ağrı,
 • Büyüyen şişliğin enfeksiyon etkisiyle zonklama, ağrı yapması,
 • Bu aşamada sürekli akan ya da aralıklı olarak açılıp kapanan sinüslerden kronik bir akıntının varlığıyla kişi sürekli çamaşırlarının kirlendiğini ifade eder.

En Çok Hangi Bölgelerde Görülür?

Kıl dönmesi en çok kuyruk sokumu bölgesinde görülür ancak bu durum sadece kuyruk sokumu bölgesinde görülebileceği anlamına gelmez.
Kıl dönesi vücudun;

 • Koltuk altı bölgesinde,
 • Boyun bölgesinde,
 • Kasık bölgesinde,
 • Yüz bölgsinde
 • Bacaklarda ve en çok kuyruk sokumu bölgesinde görülmektedir.

Kıl batması ve kıl dönmesi birbirinden farklı kavramlardır. Kıl batması vücudun çeşitli bölgelerinde olabilirken, kıl dönmesi çoğunlukla (%95 oranında) kuyruk sokumu bölgesinde bulunur ve kılın deri altında uzadığını gösteren giriş delikleri oluşur. Bu nedenle kıl dönmesini; sivilce, akne, batık gibi durumlarla karıştırmamak gerekir.

En Çok Kimlerde Görülmektedir?

Kıl dönmesi en çok 15-35 yaş arası bireylerde görülmekle birlikte nadir de olsa 40 yaşın üzerindeki insanlarda ve çocuklarda da görülebilir. Erkeklerde kadınlara oranla daha çok rastlanılan bir durumdur. Ayrıca vücut kılları fazla olan insanlarda kıl dönmesi görülme riski daha fazladır. Buna rağmen kıllanması az olan bireylerde, özellikle kadınlarda neden oluştuğu konusunda spekülasyonlar devam etmektedir.

Kıl Dönmesi Riskini Arttırabilecek Faktörler Nelerdir?

 • Oturur vaziyette çok fazla zaman harcamak aynı zamanda sürekli oturmayı gerektiren meslekler,
 • Kişisel hijyeni kötü olan bireyler,
 • Düzenli banyo yapmayan, duş almayan bireyler,
 • Aşırı kilo alımı, obezite,
 • Deride daha önce oluşmuş yaralanmalar ve alınan darbeler,
 • Cildin sık sık tahriş olması durumu,
 • Vücudun kıllı bölgelerinin yeterince temizlenmemesi,
 • Cilt tüylerinden arınma yöntemlerinin doğru şekilde uygulanmaması (traş, ağda vb),
 • Kıl dönmesinin aile öyküsünde bulunması yani genetik faktörler.

Kıl Dönmesi Riskini Azaltmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kıl dönmesi riskini azaltmak için alabileceğiniz önlemlerden biri günlük olarak banyo yapmak/duş almaktır. Günlük olarak banyo yapıldığında vücudun belirli bölgelerine ve özellikle kuyruk sokumuna dökülen tüyler temizlenmiş olur. Ayrıca çok tüylü vücutlarda kişisel temizliğe daha fazla özen göstererek kıl dönmesi riskini azaltabilirsiniz.

Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi sürecinde sürekli (kronik) akıntı, infekte pit/sinüs ağızları gibi belirtileriniz varsa operasyon önerilmektedir. Bu sorunu gidermek için yapılan çeşitli işlemler bulunmaktadır. Tedavisi için hastanelerin Genel Cerrahi ünitelerine başvurabilirsiniz.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir