Limonun Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Limonun Özellikleri Nelerdir?

Hoş kokusu ve ekşi tadı ile pek çok kişinin vazgeçemediği lezzetlerden biri olan limon, özellikleri aynı zamanda sağladığı faydalar ile tam bir şifa kaynağı niteliğindedir. Çocukların gelişimine içerdiği yoğun vitaminler sayesinde katkı sağlayan limon, aynı zamanda enfeksiyonel hastalıkların iyileşmesinde oldukça etkilidir. Kanı sulandırdığı için baş ağrısı ve baş dönmesi gibi sorunların anında kesilmesine neden olur. İster limon suyunu direkt içmek, ister sulandırarak içmek, ağız kokusundan bademcik hastalıklarına kadar birçok sorunun ortadan kalkmasını sağlar. Limonun tam bir şifa kaynağı olmasının yanında kabuk ve çekirdeklerinden de faydalanmak gerekir. Zehirlenme durumlarında limon kabuğu yemek ve çekirdeğini yutmak oldukça etkili yöntemlerden bir tanesidir.

Limonun Faydaları Nelerdir?

 

Vitamin ve Mineraller:

Limonda, C vitaminine ek olarak, güçlü kemik ve dişler için gerekli olan kalsiyum ve vücutta sıvı dengesini sağlayarak kan basıncını normal düzeyde tutan potasyum mineralleri mevcuttur. 1 adet limon, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %36’sını karşılar.

İdrar Söktürücü:

1 bardak suya birkaç dilim limon eklerseniz oldukça etkili bir idrar söktürücü elde edersiniz. Vücudun aşırı su tuttuğu ve bunun rahatsızlığa sebep olduğu dönemlerde limonlu su, fazla suyun atılmasına yardımcı olabilir. Limon suyu mide yanmasına sebep olabileceği için suyla karıştırılarak içilmelidir ve idrar söktürücü ilaç kullanıyorsanız limonlu su kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Böbrek Taşları:

Bazı araştırmalar, limon suyunda bulunan asidin böbrek taşı oluşumunu azalttığı aynı zamanda mevcut böbrek taşlarının vücuttan atılmasına yardımcı olduğu yönünde sonuçlara sahiptir. Fakat bu alandaki araştırmaların sayısı oldukça yetersizdir ve limonun böbrek taşı tedavisinde kullanılması sadece “teoride” faydalıdır.

Bağışıklık Sistemi:

Antioksidan özellikleri bulunan C vitamini sağlıklı bir bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir. Vücutta bulunan, bağışıklık sistemi zayıfladığı zaman hücre yapısını bozan serbest radikallere karşı koruma sağlar. Hücre hasarının artması kanser başta olmak üzere birçok hastalığa yakalanma riskini arttıran bir durumdur. C vitamini aynı zamanda demir emilimini arttırır birde demir eksikliği anemisi tedavisine destek olarak kullanılabilir. Fakat demir fazlalığı bulunanlar, C vitamini takviyesi kullanmaya başlamadan önce doktora danışmalıdır.

Karaciğer:

Limon suyu, safra üretimini arttırarak, karaciğerdeki ürik asit ve diğer toksinlerin çözünmesine ve vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. Yüksek potasyum içeriğiyle, karaciğer rahatsızlığı belirtileri olan iştah kaybı, kusma, huysuzluk ve diğer rahatsızlıkların hafiflemesini sağlar.

 

Sindirim Sorunları:

Limon suyu, gaz, şişlik ve mide krampları gibi sindirime bağlı rahatsızlıkları azaltmak amacıyla kullanılabilir. Düzenli olarak limonlu su içmek kabızlığa iyi gelmekle birlikte bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur.

Cilt Bakımı:

Asitli yapısıyla, cilt lekeleri, sivilce tedavisi gibi cilt sorunları için limon suyunu kullanabilirsiniz.

Kanser:

Serbest radikallerin kansere neden olduğu bilinmektedir. Limon ve limon suyunun içerisinde ise çok fazla C Vitamini bulunmaktadır. Bu sayede serbest radikallerin oluşmaması için verilen mücadeleye destek olabilmektedir.

Tırnak Bakımı:

Limon tırnak bakımında da kullanılabilmektedir. Zayıf ve kolay kırılan tırnaklarınıza zeytinyağı ve limon suyunu karıştırıp tırnaklarınıza sürerek uygulayabilirsiniz. Bu karışım sararmış tırnaklarınızın beyazlamasına da yardımcı olabilir.

Limon nedir, çeşitleri nelerdir buradan öğrenebilirsiniz.

You may also like...

1 Response

  1. Eylül 4, 2018

    […] özelliklerini ve faydalarını buradan […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir