Migren Nedir? Migren Belirtileri, Tanısı ve Tedavi Yöntemleri

Migren Nedir?

 

Migren, çoğunlukla ataklar halinde gelen bir baş ağrısı çeşididir. Ataklar 4 saatten 72 saate kadar değişebilyor. Kişi ataklar arasında kendini tamamıyla normal hisseder, ancak bir sonraki atağın endişesi içindedir. Önceden “sadece bir baş ağrısı tipi” olarak görülmüş olan migren, artık başlı başına bir nörolojik hastalık olarak kabul edilmektedir.

Migren ağrısı genellikle orta şiddette veya şiddetlidir ve kişinin normal aktivitelerini engelleyebilir, hem migren yakınması olan kişinin hem de yakınlarının yaşam kalitesini bozabilir. Baş ağrısı zonklayıcı veya nabızla birlikte atan şekilde hissedilebilir ve başın tek bir yanında yerleşebilir. Bulantı, kusma, ışığa ya da sese karşı hassasiyet baş ağrısına eşlik edebilir.

Migren Nasıl Olur?

Ağrı nahoş bir duygudur ama bedenin yardım çağrısıdır. Eğer bu prensip unutulmadan hastanın bozucu alanları araştırılırsa migren ve baş ağrılarının nasıl olduğu da anlaşılır, hastalık da çözülebilir. Migren yapısal hasar olmadan sadece otonom sinir sistemi fonksiyonlarındaki geçici bozulma olarak bilinir. Migren bir bozucu alan hastalığıdır.

Migrenin Belirtileri Nelerdir?

Migrenin en büyük belirtisi şiddetli baş ağrısıdır. Migren baş ağrısı o kadar şiddetlidir ki; bir fonksiyonun yapılmasını etkileyebilir veya kişiyi yetersiz hale getirerek yatak istirahatini zorunlu kılmaktadır. Migren belirtilerinden biri de tek taraflı baş ağrısıdır. Zaman zaman taraf değiştiren bu tek taraflı baş ağrılarında genel de bir yarıma diğer yarımdan daha fazla eğilimi vardır. Migrende baş ağrısı sıklıkla şakaklarda ve bazen göz ya da gözün arkasında yerleşir. Alın, başın arka tarafı ve kulağın hemen arkası migren baş ağrısının en fazla görüldüğü yerlerdir.

Baş ağrısının yanı sıra migren belirtileri olarak aşırı duyarlılık-tepkisellik, depresif duygu durumu, aşırı ve gereksiz neşelenme, durgunluk/donukluk, konsantrasyon aynı zamanda dikkatte azalma, düşüncede yavaşlama, kelime bulma güçlüğü, konuşurken takılma, artmış ışık-ses-koku duyarlılığı, esneme, uyuma isteği, açlık, tatlı yeme isteği, iştah artışı ya da iştahsızlık, aşırı su içme, karında şişlik hissi, kabızlık veya ishal hali de sıklıkla gözlenir. Migren ağrınız sırasında ışığa ve sese karşı artmış duyarlılık o kadar şiddetli olur ki; bunlara maruz kalma ağrının şiddetini artırabilir. En bilinen bir diğer migren belirtisi ise kokuya karşı artan duyarlılıktır.  Bu nedenle parfüm gibi hoş kokulardan dolayı bulantının artması, kusma görülebilir.

Baş ağrısı başlamadan bir veya iki gün önce, hastalar yaklaşan migren atağı için uyarıcı küçük değişiklikleri fark edebilirler.

 • Kabızlık
 • Ruh hali değişiklikleri, karamsarlık, huzursuzluk
 • Yeme isteği
 • Boyun tutulması
 • Artan susuzluk ve idrara çıkma
 • Sık esneme

Migrenin Tanısı

 

Migrenle ilgili bilinmesi gereken önemli özelliklerden biri kişilerin çektikleri migren ağrısının biçiminin, sıklığının aynı zamanda günlük yaşamı etkileme gücünün kişiler arasında farklılık gösterebileceğidir.  Bazı hastalar migren ağrılarından dolayı yataktan çıkamayıp, işlerini, güçlerini, evle ilgili sorumluluklarını yapamaz hale gelirler. Bazılarının da doğru zamanda alınmış bir ağrı kesici ilaç sonrası performanslarında bozulma gözlenmez.

Migren tanısı hastanın anlattığı baş ağrısı özelliklerinin, Dünya Baş ağrısı Derneği tarafından belirlenen, kriterlere uyması sonucunda hekim tarafından konulur. Migren tanısı konulması için Dünya Baş ağrısı Derneği beyin tomografisi veya magnetik rezonans (MR) gibi bir görüntüleme yapılmasını önermez. Tanı hasta hekim görüşmesi sırasında konulur. Hekim eğer migren dışında baş ağrısına sebep olabilecek bir neden olduğundan şüphe duyuyorsa radyolojik görüntüleme isteyebilir. Fakat ne yazık ki ülkemizde bu incelemeler çoğu migren hastasına gereksiz yere yapılmaktadır. Bu hem ülkemizin ekonomik kaynaklarının kötüye kullanılmasına hem de tomografi çektiren hastaların gereksiz yere radyasyona maruz kalmalarına yol açabiliyor.

Migrenin Tedavi Yöntemleri

Migren tedavisinde bütüncül ve sistematik yaklaşım çok önemlidir. Bu amaçla psikiyatri, endokrinoloji, fizik tedavi gibi multidisipliner bir ekiple çalışmak gerekmektedir. Migrende ağrılar sık olmadığı zaman (ayda 4 den az sıklıkta) atak sırasında ağrı kesici kullanılabilir. Ancak ayda 4 ve daha sık ağrı kesici kullanımını önermiyoruz, zira ağrı kesicilerin de sık kullanımı (spesifik migren ilaçlarının ayda 10 dan sık alınması) ağrı kesicilere bağlı baş ağrısına neden olabilmekte. Baş ağrısı sıklaşacağını gördüğümüz kişilerde koruyucu tedaviye başlayarak ağrının gelmesini önlemek mümkün olabilmektedir. Bu amaçla klasik bilimsel kılavuzlarda yazan epilepsi ilaçları ve depresyon ilaçları kullanılabiliyor. Ancak migrenli kişilerde ön planda sıklıkla B 2 vitamini (riboflavin), magnezyum eksikliği, demir eksikliği, D vitamini eksikliği de sıklıkla karşımıza çıkıyor. Bazen sadece bu eksikleri yerine koyarak bile ağrılarla başa çıkabilmek mümkün.

Bunun yanında migren sıklığını azaltmaya yardımcı olabilecek yaşam tarzı değişiklikleri mevcuttur;

 • Yeterince uyumak
 • Stresi azaltmak
 • Bol su içmek
 • Bazı gıdalardan kaçınmak
 • Düzenli fiziksel egzersiz

Baş ağrısına sebep olan besinleri öğrenmek için tıklayın.

You may also like...

2 Responses

 1. Eylül 3, 2018

  […] başka bir hastalıkla ilişkisi olmayan baş ağrıları primer baş ağrılarıdır. Bunlar migren, gerilim tipi ve küme baş ağrılarıdır. Sekonder baş ağrıları ise % 10 oranında […]

 2. Eylül 4, 2018

  […] olarak ifade edilir. Gerilim tipi baş ağrısı bulantı, kusma, ışıktan rahatsız olma gibi migren özellikleri […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir