Salatalık Nedir? Faydaları Nelerdir?

Salatalık

Salatalık kabakgiller familyasından bir bitki türüdür. Salatalık genelde sebze olarak düşünülüp hazırlanıp yense de aslında salatalık bir meyve çeşididir. Salatalık düşük yağ ve kalori içeriği sayesinde diyetinize sağlıklı bir ekleme olur. Ayrıca salatalığın faydaları oldukça fazladır. Salatalık mükemmel bir B, C ve K vitamini kaynağıdır. Ayrıca salatalık oldukça sağlıklı bitkisel gıdalar barındırır. Salatalık % 90 oranında sudan oluşur. Susuzluk giderici ve serinletici etkileri sayesinde oldukça popüler bir yaz yiyeceğidir. Fakat birçok insan salatalığın sağlığa faydalarından habersizdir.

Aşağıda size salatalığın bilinmeyen faydalarından bahsedeceğim;

Salatalığın Faydaları

 • Vücudun su ihtiyacını canladırır

Eğer yeterli su tüketimi için fazlasıyla meşgul olduğunuzu düşünüyorsanız  % 90 oranında sudan oluşan taze bir salatalık yemelisiniz. Böylece su kaybınızı telafi edebilirsiniz.

 • Vücudun iç ve dış ısısını düzenler

Salatalık tüketmek, mide ekşimesinden kurtulmanızı sağlar. Ve eğer güneş yanıklarınız varsa, cildinize uygulayacağınız salatalıkla bunu çözebilirsiniz.

 • Toksinleri ortadan kaldırır

Salatalığın içinde bulunan su, atık ürünleri vücut dışına atmaya yarayan sanal bir süpürge gibi davranır. Düzenli yenildiği takdirde salatalığın böbrek taşlarını eritebildiği bilinmektedir.

 • Günlük vitamin ihtiyacını karşılar

Vücudun bir gün içinde ihtiyaç duyduğu vitaminlerin çoğu salatalıkta bulunmaktadır. Salatalığın etkilerin daha da güçlendirmek isterseniz ıspanak ve havuç ile blenderden geçirerek yeşil bir içecek hazırlayabilirsiniz. Ancak kabuklarını sakın soymayın çünkü kabuklarında günlük önerilen miktarın %12’si kadar C vitamini bulunmaktadır.

 • Cilt dostu mineraller sağlar

Salatalık potasyum, magnezyum ve silikon açısından zengindir. Bu nedenle birçok güzellik merkezinde kullanılan ürünler genellikle salatalık bazlıdır.

 • Sindirime ve kilo vermeye yardımcı olur

 

İçeriğindeki düşük kalori ve su fazlalığı nedeniyle, kilo vermek isteyenler için ideal bir ara öğün kaynağıdır. Eğer salatalık en sevdiğiniz yiyecek değilse, ince ince dilimleyip yağsız yoğurda batırarak yemeyi deneyebilirsiniz. Salatalık yemek çeneniz için iyi bir egzersiz sağlar ve içerisindeki lifler sindirime yardımcı olur. Kronik kabızlıkta günlük salatalık tüketiminin yararlı olduğu bilinmektedir.

 • Gözleri canlandırır

Şişmiş gözler üzerine salatalık dilimleri koymak bir güzellik klişesi gibi görünebilir ancak gerçekten de içeriğindeki anti-inflamatuar özellikler nedeniyle gözaltı torbaları ve şişkinlikleri azaltmaya yardımcı olur.

 • Kanserle savaşır

 

Salatalığın secoisolariciresinol, lariciresinol ve pinoresinol içerdiği bilinmektedir. Bu üç linganın yumurtalık, göğüs, prostat ve rahim kanseri gibi birçok kanser türlerinin riskini düşürmesi ile güçlü bir bağlantısı vardır.

 •  Diyabeti tedavi eder, kolesterolü düşürür ve tansiyonu dengeler

 

Salatalık suyunda, diyabetik hastalar için faydalı olduğu bilinen, insülin üretebilmek için pankreas hücreleri tarafından ihtiyaca duyulan bir hormon bulunmaktadır. Araştırmacılar salatalıkta bulunan, sterol adı verilen bir bileşiğin kolesterol seviyelerini azalttığını belirtmiştir. Salatalık fazla miktarda lif, potasyum ve magnezyum içermektedir. Bu besinler kan basıncını düzenlemek için etkili bir çalışma yürütürler.

 • Ağız sağlığını korur

Salatalık suyu, hastalıklı diş etlerini iyileştirir ve yeniler.

 • Saç ve tırnakları yumuşatır

 

Salatalıkta bulunan harika mineral silika saç ve tırnaklarınızı daha parlak ve güçlü tutmaya yardımcı olur. Ayrıca içeriğindeki sülfür ve silika saçlarınızın daha çabuk uzamasını sağlar.

 • Eklem sağlığını destekler, arterit ve gut ağrılarını azaltır

 

Salatalık silis mineralinin mükemmel bir kaynağı olması nedeniyle, dokuları güçlendirerek eklem sağlığını destekler. Salatalık, havuç suyu ile karıştırıldığında, ürik asit seviyesini düşürerek gut ve arterit ağrılarını rahatlatmaya yardımcı olabilir.

 • Baş ağrısına iyi gelir

 

Sabahları baş ağrısı yaşamamak için uyumadan önce birkaç dilim salatalık yiyebilirsiniz. Salatalık, hem akşamdan kalmalığı hem de baş ağrısının şiddetini azaltmak için ihtiyacınız olan B vitamini, şeker ve elektrolitler gibi birçok yiyeceğin yerini doldurmaya yardımcı olur.

 • Böbrek sağlığını korur

Salatalık vücudunuzdaki ürik asit seviyesini düşürür ve böylece böbrek sağlığınızı korur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir