Sebze Yiyerek Kilo Vermeniz Mümkün…

Kilo vermek için yapılan diyetlerde ve ideal kiloyu korumada, tüm sebzelerin rolü büyüktür ancak bazı sebzeler, vücuttaki fazla yağı ve suyu atma özelliğiyle daha çabuk kilo vermeye yardımcı olabiliyor. Bu makalede, kilo verdiren ve sağlıklı beslenmenizi sağlayan muhteşem sebzelerden bahsedeceğiz.

Marul

İnsanlar marulun sadece yeşil bir salata olduğunu düşünürler, fakat aslında içinde saklı birçok sağlık yardımı vardır. Her şeyden önce, düşük kalorili bir sebzedir. Daha detaylı bilgi için tıklayın. 100 gram marulda sadece 15 kalori vardır. Çok miktarda vitamin içerir. Marul, antioksidan özelliklere sahip mükemmel bir A vitamini ve beta karoten kaynağıdır. A vitamini sağlıklı kasları, cildi ve vizyonu korur. Ayrıca marulda bulunan K vitamini, kemikleri güçlendirir ve osteoporozu önler. C vitamini, bağışıklık sistemini geliştiren ve vücudu iltihaplara karşı koruyan bir başka güçlü antioksidandır. Kırmızı kan hücrelerinin üretiminde yardımcı olan önemli miktarda bakır da vardır. Kilo vermek için diyet yaparken yaşayacağınız stresi önlemeye yardımcı olur. Salatalarda çiğ olarak, çorbalarda pişmiş olarak tüketebilirsiniz. Püresini de yapabilirsiniz.

Soğan

Kilo verdiren en iyi sebzelerden biri de, birçok yemekte kullanabileceğiniz soğandır. Soğan; fazla sıvının vücuttan atılmasına, kabızlığı önlemeye ve kan şekerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Soğanı sindirme sorununuz yoksa, çiğ olarak salatalarda veya garnitür olarak yiyebilirsiniz. Ayrıca soslarda da kullanabilirsiniz ve ızgara şeklinde de yiyebilirsiniz. Ciddi şekilde ödem sorunu olanlar veya böbreklerini biraz temizlemek isteyenlereyse, özellikle soğan suyu öneriyoruz.

Salatalık

Salatalık, kabak ve balkabağı ile aynı aileden olan bir sebzedir. Yaklaşık %90’ı sudur, düşük kalorilidir, sizi öğün aralarında olduğu kadar, ana öğünlerde de doyurabilecek çeşitli besinler içerir. Bu yüzden kilo aldıran diğer yiyecekleri yemektense, salatalığı tercih ederek karnınızı doyurabilirsiniz. Ayrıca salatalık kilo vermeye yardımcı olmakla kalmaz, vitamin ve mineral dolu yapısıyla birçok hastalığı da önler.

Brokoli

Brokoli, düşük kalorili ve bol lifli yapısıyla kilo aldıran değil, kilo verdiren yiyecekler arasında yer alır. Bu harika sebze vücudumuz için gerekli temel besinleri sağlar, yüksek lif içeriği ile kişiyi uzun süre tok tutar. Brokolinin %90’ı sudur ve 1 su bardağı pişmiş brokoli 5 gr lif içerir. Brokoli, yağ yakmaya yardımcıdır. Ayrıca sık sık brokoli tüketmek, kanser gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

Sarımsak 

Sarımsak, yüzyıllardan beri kişilerin sağlık için kullandıkları bir besindir. Son zamanlarda ise; sarımsak ile zayıflamanın da mümkün olduğu anlaşıldı. Sarımsak yutarak zayıflamak, hem kolay hem de etkili bir yöntem. Sarımsak yenilmek yerine yutulduğu için herhangi bir koku sorunu ile karşılaşmanız da söz konusu olmayacaktır.

 

You may also like...

2 Responses

  1. Ağustos 29, 2018

    […] vermeye yardımcı olur. Sağlıklı beslenmedeki etkisini öğrenmek için detaylı bilgi buradan […]

  2. Ağustos 30, 2018

    […] Lif oranı yüksek olduğundan düzenli sindirimde etkilidir. Daha detaylı bilgi için tıklayın. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir