Türk Kahvesinin Zararları Nelerdir?

Gündelik hayatımızın vazgeçilmezlerinden kahve hemen hemen herkesin içtiği ve en çok içilen içeceklerden bir tanesi. Her gün içtiğimiz kahvenin yararları olduğu gibi maalesef zararları da var. Peki nedir Türk kahvesinin zararları?

Türk Kahvesinin Zararları

 • Fazla kahve göze zarar; günde iki fincandan fazla kahve tüketiminin göz tansiyonu riskini yüzde 66 artırdığı kanıtlandı. 30 yıl süren araştırmanın verilerine göre, kahve tiryakiliği 50 yaşından sonra körlüğe bile götürüyor. 
 • Yüksek tansiyon riski; Türk kahvesini gün içinde 5-6 fincan tüketen kişilerin yüksek tansiyon hastası olma olasılığı % 45 oranında artmaktadır. Bu yapılan araştırmalarla tespit edilen değerlerdir. Kahve içildiğinde tansiyon değerleri hızlı bir şekilde yükselmektedir. Bu nedenle tiryakilerin içtikleri kahve miktarına dikkat etmesi gerekir.
 • Kalp hastalıkları riski; yüksek tansiyonda olduğu gibi, günde 5-6 fincan içilen kahvenin kalp ritmini düzensizleştirmesi nedeniyle kalp krizi olasılığı artmaktadır. Kişilerin içtiği kahve miktarına göre, kalp çarpıntısı yaşama olasılığı yükselir. Özellikle kalp hastası olan kişilerin kahveyi daha az miktarlarda içmesi gerekir.
 • Ülser riski; aşırı derecede kafein içerdiğinden, kahve ülserin oluşmasını hızlandırmaktadır. Midede asit salgılanmasını arttırdığından ülser hastalığı üzerindeki etkisi yükselmektedir. Uzmanlar ülser ve gastrit hastası olan kişilerin günlük olarak 1 fincan kahve tüketmelerini önermektedir.
 • Şeker hastalığı riski; araştırmalar yemek sırasında doğal olarak şekerin yükselmesi ve bunun üzerine hemen Türk kahvesi içilmesi gibi durumlarda, kandaki şeker oranının daha hızlı yükseldiğini ortaya koymuştur. Bu nedenle şeker hastalarının da günlük olarak en fazla 1 fincan kahve içmesi önerilmektedir.
 • Gebelik dönemi riskleri; kahvenin kafein nedeniyle zararlı olabileceği bilinen bir gerçektir. Gebelik döneminde yine fazla miktarda kahve içilmesi halinde, anne karnındaki bebekte direkt olarak etkilenebiliyor. Bu yüzden kadınların gebelik süresince günde 1 fincan kahve dışına çıkmaması gerekir.
 • Migren riski; aşırı miktarda kahve içilmesi migren rahatsızlığını tetiklemektedir. İçindeki bileşenlerle beyindeki kan hücrelerini tetikleyerek, migren oluşma riskini arttırmaktadır.
 • Vücutta vitamin ve mineral kaybı riski; kahve başta demir olmak üzere diğer yararlı maddelerin emilimini azaltmaktadır. Vücuda alınan kalsiyumun idrarla dışarıya atılmasına neden olmaktadır. Bu etken kahve tiryakileri için ciddi derecede kemik erimesi riski oluşturmaktadır.

Türk kahvesinin faydaları nelerdir, günde kaç fincan tüketilmeli… buradan öğrenebilirsiniz.

 

 

You may also like...

1 Response

 1. Ağustos 28, 2018

  […] kahvesinin zararları nelerdir.. buradan […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir